Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa na 21 w Lublinie

Tag img 05.12.2023, 08:02

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W dniu 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (ang. International Volunteer Day, IVD), święto ustanowione w 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, by uczcić dobrowolną i bezpłatną pracę na rzecz innych osób.

24774778-1020297208110136-2931120948998922683-n.jpg

Inicjatorem obchodów tego wydarzenia w Polsce była Sieć Centrów Wolontariatu, która powstała w 1995 roku.

Wolontariat - droga do poznania siebie

Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno- koleżeńsko-przyjacielskie, nabywanie praktyki w niesieniu pomocy innym.

Wolontariat uczy wrażliwości, współpracy, odpowiedzialności za konkretnego człowieka oraz wyzwala z egoizmu. Poza tym to doskonała szkoła otwierania się na innych i nauka „lubienia” drugiego człowieka. Bo ludzi trzeba lubić.

Dziś, w skomercjalizowanym świecie, ludzie zbyt często gonią za pieniędzmi, są nieszczęśliwi. Wolontariat jest szansą na to, by robić coś ważnego, a przez to lepiej poznać samego siebie. „Pomaganie pomaga temu, który pomaga” .

„Ludzie mają potrzebę robienia czegoś, co ma sens, a pomaganie innym ma sens”.

76706730-1539887116150470-494549614230241280-n.jpg

Kodeks etyczny wolontariusza

1. Być pewnym – Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.

2. Być przekonanym – Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

3. Być lojalnym – Zgłaszaj sugestie, nie uderzaj w innych.

4. Przestrzegać zasad – Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.

5. Mówić otwarcie – Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz.

6. Chętnie uczyć się – Rozszerzaj swoją wiedzę.

7. Stale się rozwijać – Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.

8. Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą – Będziesz pracował lepiej i zwiększą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.

9. Być osobą, na której można polegać – Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.

10. Działać w zespole – Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.

Życzenia dla wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz dla wszystkich tych, którzy spośród społeczności naszej szkoły chętnie włączają się w działania charytatywne

Dużo empatii oraz sukcesów w codziennym życiu. Aby wolontariat przynosił wszystkim mnóstwo radości i frajdy. Pomaganie innym, w jakiejkolwiek formie, przynosi efekty. Dziękujemy za poświęcany czas, energię i wysiłek w działaniach wolontariackich. Dzięki Wam świat staje się piękniejszy!

wolontariat-74-1536x1151.png

opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu