Nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta".

Wrzesień, październik i listopad to miesiące pełne dat przypominających nam o bolesnych wydarzeniach z przeszłości Polski: kampania wrześniowa, upadek powstania warszawskiego, Narodowe Święto Niepodległości i walki narodowowyzwoleńcze Polaków.

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas refleksji i zadumy. Nasze myśli często kierujemy w stronę tych, którzy odeszli. Pamiętamy o naszych przodkach i bohaterach minionych wieków. Czcimy pamięć o nich w oparciu o tradycje narodowe i chrześcijańskie. Odwiedzamy groby, miejsca pamięci, zapalamy znicze. Poznajemy tradycje święta Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Akcja „Szkoła pamięta” rozpoczęła się w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie od lekcji „Historia zapomniana: Dziady – słowiańskie święto pamięci o przodkach”, z którego wywodzi się Dzień Zaduszny oraz lekcji historii „Dęby Pamięci”, w odniesieniu do zbrodni katyńskiej.

W ramach projektu została zorganizowana wystawa plakatów edukacyjno-informacyjnych na temat kampanii wrześniowej, Powstania Warszawskiego i Narodowego Święta Odrodzenia, jako upamiętnienie ważnych świąt i wydarzeń historycznych.

Uczniowie uporządkowali teren wokół Dębu Pamięci oraz imiennej tablicy, upamiętniającej mord katyński i zapalili znicze.

Odwiedzili grób założycielki naszej szkoły, p. Otylii Tosio i cmentarz wojskowy – porządkowali groby i zapalali znicze.

Odwiedzali miejsca pamięci narodowej.

W projekcie tym uczestniczyło ok. 120 uczniów z klas ósmych, szóstych i piątych.