Nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Znaleźliśmy się wśród 10 250 szkół, przedszkoli, placówek oświatowych z całej Polski, które realizują działania charytatywne i udzielają wsparcia osobom potrzebującym, szczególnie w okresie przedświątecznym.

Jest to okazja, by zaprezentować pracę wolontariuszy naszej szkoły.

Szkolne Koło Wolontariatu w tym roku szkolnym liczy 77 uczniów z klas siódmych i ósmych. Wielu z nich wykazuje się ogromną inicjatywą i zapałem mając możliwość realizowania zadań w różnorodnych przedsięwzięciach.

Oto one:

 1. Zakręcona akcja „Zamień śmieci w radość chorych dzieci” – zbiórka plastikowych nakrętek dla Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.
 2. Pomoc koleżeńska w nauce uczniom z klas młodszych w świetlicy szkolnej.
 3. Akcja charytatywna dla Fundacji na rzecz Ochrony Zwierząt EX LEGE – zbiórka karmy, zabawek, podkładów, smyczy dla zwierząt oraz plastikowych nakrętek.
 4. Ogólnopolski innowacyjny projekt dzielenia się książkami, wspierający rozwój czytelnictwa w Polsce"poczytajmi.pl".
 5. Wsparcie seniorów, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. św. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Głowackiego 26 - zbiórka darów w postaci środków kosmetycznych, pielęgnacyjnych i środków czystości. Przekazanie życzeń na święta Bożego Narodzenia.
 6. XX jubileuszowa Ogólnopolska akcja charytatywna „Góra grosza” Towarzystwa Nasz Dom- mająca na celu pomoc dzieciom wychowującym się poza własnymi rodzinami, w domach dziecka, w rodzinach zastępczych.
 7. Akcja charytatywna przed świętami Bożego Narodzenia "Świąteczna paczka"- zebranie słodyczy, trwałych artykułów spożywczych i żywności dla dzieci do lat trzech - dla podopiecznych Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.
 8. Zbiórka artykułów piśmienniczych we współpracy z fundacją Cross Mind „Zdrowe ciało, otwarty umysł” w Lublinie dla pacjentów oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie - mająca na celu wsparcie terapii poprzez prace manualne oraz twórcze.
 9. Zbiórka książek we współpracy z fundacją Cross Mind „Zdrowe ciało, otwarty umysł” w Lublinie dla:
 • Pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. prof. A. Gębali w Lublinie.
 • Dzieci i młodzieży Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.
 • Dzieci z Domu Dziecka „Pogodny dom” w Lublinie.
 • Pogotowia Opiekuńczego przy ul. Kosmonautów 51 w Lublinie.
 • Oddziału dziecięcego w Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej.
 • Domu Pomocy Społecznej w Matczynie.
 • Oddziału dziecięcego szpitala we Włodawie.
 • Świetlicy socjoterapeutycznej w Szkole Podstawowej nr 20 w Lublinie.
 • Oddziału dziecięcego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

 Z całego serca gratuluję i dziękuję tym wszystkim młodym wolontariuszom, którzy oprócz nauki i licznych obowiązków potrafią angażować się i poświęcać swój prywatny czas na pomoc potrzebującym. Dziękuję Dyrekcji naszej szkoły za wspieranie działań szkolnego wolontariatu, dziękuję za współpracę opiekunom Szkolnego Koła Wolontariatu, paniom: D. Gontarz, J. Sadowskiej, A. Szymuś, E. Wierzchowskiej oraz współpracującej z nami p. M. Chmielewskiej. Dziękuję tym wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, którzy włączyli się w nasze dotychczasowe akcje. Zapraszam do kolejnych po feriach.

                               Bądźmy razem na święta, bądźmy razem na co dzień.

                                                                                                                              Agnieszka Danilczuk